נא להכיר: קלפים טיפוליים יד ביד

מרץ 10, 2019

יד ביד – קלפים מאת הפסיכולוגית ד"ר עפרה אילון
לאור  המיזם החשוב של "האחר הוא אני" שמושק ומקודם בשנים אלה בבתי הספר, אנו במכון נורד שמחים מאוד להביא לידיעתכם את ערכת קלפים המושכת את הלב, האקטיבית והייחודית לנושא בשם "יד ביד – הכרת האחר שבפנים והאחר שבחוץ". הערכה כוללת קלפי איורים ומשפטים מאתגרים למצבים שונים בחיי הילדים בכיתה ובין חברים. במהלך המחקר הקודם ליצירת הערכה שיתפנו תלמידים בגילאים שונים באיתור הנושאים הבעיתים, כגון דחייה, בידוד, חרם, התעלמות ואי הבנות בין ילדים ובהצעת פתרונות הולמים. מומלץ מאוד להשתמש בערכה כדרך למניעת אירועים עתידיים וגם כדרך לטיפול באירועים המתרחים בהווה. הערכה עצמאית וניתנת לעבודה גם בשילוב עם הספר: "יד ביד – שילוב חברתי של החריג השונה" –   לקידום נושא הסובלנות כלפי האחר, היוצר חווית למידה רגשית וחברתית. ערכת הקלפים הטיפוליים "יד ביד"  היא כלי ברור וממוקד לעבודה עם ילדים על שיפור מצבים חברתיים. המשחק מזמין את המשתתפים לדמיין, באמצעות תמונות ומילים, אירועים שיכולים להשפיע עליהם. בעזרת המשחק יוכלו הילדים להבין את מערכות היחסים ביניהם, להכיר את עצמם – מי הם ומי היו רוצים להיות.  המשחק יעזור למשתתפים לפתח כלים חדשים, להסתגלות בריאה כגון: זהות עצמית חזקה, חוסן, אחריות, תקשורת יעילה, יחסים חברתיים חיוביים, כבוד עצמי וכבוד לזולת. המנחה יוכל להפעיל תהליכים קבוצתיים ולפתח התבוננות פנימית, הכרת העצמי ופיתוח משאבי התמודדות בלחצים החברתיים. המנחה יכול לעזור למשתתפים להחליט על דרך משחק התואמת ביותר את צרכיהם, לעזור לילדים לספר בצורה אישית את המקרה שהם חוו, ללמד אותם להקשיב ולהבין את חבריהם וליצור סיפורים אישיים חדשים שיסייעו להתמודדות במצב הנתון.  תפקיד המנחה לנתב את התקשורת לאפיקים חיוביים, לשמור על אווירה בטוחה ולהגן על הפרטיות.

פעילויות נוספות תמצאו בחוברת ההדרכה

מה הם הקלפים הטיפוליים? קלפים טיפוליים/מטפוריים הם לא קלפי טארוט ואינם מיועדים לחיזוי העתיד. מדובר
בקלפים מאוירים מתחומי תוכן שונים, כגון: עולם האגדות, בעלי חיים, מערכות יחסים, רגשות ועוד. חלקם מכילים איור או ציור  וחלקם עם מסרים ותובנות לחיים. המבחר הוא עצום ומרתק מאין כמוהו, תוצר יצירה של אנשי טיפול, אומנים מרחבי העולם. הקלפים הטיפוליים חדרו וזכו להצלחה מרובה בתחומים שונים, כגון: פיתוח יצירתיות, ייעוץ והכוון, התמודדות עם משברים, פיתוח צוות ופתרון קונפליקטים, ייעוץ זוגי ומשפחתי, אימון לחיים, טיפול פרטני וקבוצתי ועוד. מהות העבודה בקלפים טיפוליים היא האפשרות לכל מי שבוחר קלף, לראות בקלף סיפור משלו. הקלפים עצמם נטולי פרשנויות רשמיות כלשהן. המשמעות ניתנת להם ע"י מחזיק הקלף הבוחר להציגו כראות עיניו. כלומר: בעל הקלף הוא בעל הידע – הוא הפרשן שלעצמו. משום כך, מהווים הקלפים קרש קפיצה מצוין לדיאלוג, לביטוי העולם הפנימי (הרגשי), או לפיתוח ממלכת הדמיון והחשיבה היוצרת. תרומתם העיקרית של הקלפים הטיפוליים באה לידי ביטוי בפיתוח תהליכי תקשורת בין-אישית ותוך-אישית באווירה בטוחה ללא תחרות או ביקורת. הקלפים מרחיבים את יכולתנו להקשיב ללא ביקורת או תחרות והם מסייעים לפתח מיומנויות תקשורת וקשב. השימוש בקלפים מומלץ לאנשי טיפול, יעוץ, אימון  ושירות. ניתן ללמוד את הקלפים במסגרת של סדנה חוויתית, שמשלבת כלים יישומיים לעבודה עם קלפים, או בהדרכה פרטנית שמלמדת לעבוד עם קלפים טיפוליים וליהנות מכלי מדהים לקידום תקשורת עם אנשים. הקלפים מעודדים שימוש בדמיון, יצירת סיפורים אישיים, מטפורות ויצירתיות. לעבודה עם  יחידים, זוגות, משפחות או קבוצות. להרחבה של "ארגז הכלים" של מטפלים, מחנכים, אנשי יצירה ומספרי סיפורים. ערכות 'קלפי סיפור מטפוריים' חדרו לתחומים שונים כגון: פיתוח יצירתיות בילדים ומבוגרים, ייעוץ והכוון, פתרון קונפליקטים והתמודדות  עם משברים ומצבי לחץ, בטיפול בילדים ובבני נוער,  בייעוץ זוגי ומשפחתי, בלשכות רווחה ובקהילות שיקומיות לגמילה מסמים  ואלכוהול. מפעלים תעשייתיים עתירי ידע מגלים לאחרונה את התועלת בשימוש  בקלפים אלו לפיתוח צוות ולפתרון בעיות בדרג הניהול הבכיר. תרומתם של הקלפים מתבטאת בפיתוח תקשורת תוך-אישית, תקשורת בין-אישית ללא ביקורת וללא תחרות, וכן תקשורת במובן הרחב של זמינות רעיונות לפרסום ולכתיבה יצירתית.

כיצד לשלב את הקלפים הטיפוליים בעבודתכם המקצועית? סדנאות קלפים טיפוליים מיוחדות מתקיימות במכון נורד בטבעון כל השנה.  סדנאות לקהל המטפלים או לצוותים המגיעים אלינו ומיד בתום הסדנה יכולים להשתמש בידע שקיבלו.
קורס הדרכה למטפלים בשלוב קלפים טיפוליים: קורס הדרכה מתקדם למטפלים, מקורי, מעשיר וחוויתי מתקיים במכון נורד בטבעון. באמצעות  לימוד קלפים טיפוליים מקבלים המשתתפים בקורס, כלים ייחודיים למטפלים, ידע  נרחב וניסיון מצטבר לשילוב מיידי בעבודתם.

בקורס נעבוד עם מגוון רחב של ערכות קלפים מהמובילות בתחומם בארץ ובעולם.
בואו הצטרפו גם אתם לבוגרים רבים של מגוון הקורסים במכון נורד שכבר עובדים ומיישמים את הידע הנלמד בקורס בעבודתם המקצועית.
ראו גם קלפי: מראה מעל הגשר Once upon a Bridge cards

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהחזרה לחנות