נא להכיר: קלפים טיפוליים מיתוס Mythos

מרץ 10, 2019

מיתוס   Mythos חלום, דמיון, מיתוס ומיתולוגיה בעיצוב אישי
55 קלפים מצוירים בצבעי מים עשירים וקסומים, המכילים דימויים מעולם האגדה והמיתולוגיה. כל דמות מקלפי מיתוס מהווה קרש קפיצה צבעוני לתוך עולם הדמיון והחלום. מיתוס מגשר על הפער בין מבוגרים וילדים הנמשכים אחר הסוד הטמון בקלפים המצוירים, והמבוגרים זוכים בחוויה מיוחדת ומגלים את ההנאה שבמשחק עם ילדים ומתבגרים. ציורי מיתוס מציעים את עצמם כגירוי מוחשי ליצירת ציור, פיסול, כתיבה יוצרת וביטוי בלתי מילולי. בהמצאת סיפור "מיתוס" אין פירוש שגוי: כאן הדמיון שולט. המשחק פותח קופסת אוצרות של יצירתיות וקשר עם הבלתי מודע. יסוד של מסתורין מרחף בכל הדימויים.

רעיונות להפעלות עם קלפי מיתוס

"היה היה…" (בזוג או בקבוצה)המשתתף הרשאון שולף קלף מקרי מהחפיסה, מביט ומתחיל בקטע הראשון של הסיפור: "היה היה לפני זמן רב…". הקטע יושלם עם דבר כל המשתתפים.. מילים כמו: "ואז.."., "ולכן…". מספקים את השורה הפותחת לקטע הבא. כאשר הסבב נגמר תחליט הקבוצה, אם הסיפור יסתיים או ימשיך לסיבוב נוסף.

"משולש הקסם"   (בזוגות או בקבוצות קטנות) גרסה א': כל משתתף בתורו שולף שלושה קלפים מקריים, בוחן אותם ומסדרם בשורה, סדר השליפה אינו מחייב. לאחר מכן המשתתף מפתח סיפור המבוסס על הקלפים. כאשר הסיפור מושלם, יוכלו משתתפים אחרים לשאול שאלות כדי להבהיר את הסיפור, או להוסיף קלפים משלהם. גרסה ב': כל משתתף בוחר קלף. מניחים את כל הקלפים במרכז וכל משתתף מתחיל את סיפורו עם הקלף שלו וממשיך עם קלפי האחרים. כל משתתף בתורו מציג גרסה אחרת וסדר אירועים שונה.                      פעילויות נוספות תמצאו בחוברת ההדרכה

מה הם הקלפים הטיפוליים? קלפים טיפוליים/מטפוריים הם לא קלפי טארוט ואינם מיועדים לחיזוי העתיד. מדובר
בקלפים מאוירים מתחומי תוכן שונים, כגון: עולם האגדות, בעלי חיים, מערכות יחסים, רגשות ועוד. חלקם מכילים איור או ציור  וחלקם עם מסרים ותובנות לחיים. המבחר הוא עצום ומרתק מאין כמוהו, תוצר יצירה של אנשי טיפול, אומנים מרחבי העולם. הקלפים הטיפוליים חדרו וזכו להצלחה מרובה בתחומים שונים, כגון: פיתוח יצירתיות, ייעוץ והכוון, התמודדות עם משברים, פיתוח צוות ופתרון קונפליקטים, ייעוץ זוגי ומשפחתי, אימון לחיים, טיפול פרטני וקבוצתי ועוד. מהות העבודה בקלפים טיפוליים היא האפשרות לכל מי שבוחר קלף, לראות בקלף סיפור משלו. הקלפים עצמם נטולי פרשנויות רשמיות כלשהן. המשמעות ניתנת להם ע"י מחזיק הקלף הבוחר להציגו כראות עיניו. כלומר: בעל הקלף הוא בעל הידע – הוא הפרשן שלעצמו. משום כך, מהווים הקלפים קרש קפיצה מצוין לדיאלוג, לביטוי העולם הפנימי (הרגשי), או לפיתוח ממלכת הדמיון והחשיבה היוצרת. תרומתם העיקרית של הקלפים הטיפוליים באה לידי ביטוי בפיתוח תהליכי תקשורת בין-אישית ותוך-אישית באווירה בטוחה ללא תחרות או ביקורת. הקלפים מרחיבים את יכולתנו להקשיב ללא ביקורת או תחרות והם מסייעים לפתח מיומנויות תקשורת וקשב. השימוש בקלפים מומלץ לאנשי טיפול, יעוץ, אימון  ושירות. ניתן ללמוד את הקלפים במסגרת של סדנה חוויתית, שמשלבת כלים יישומיים לעבודה עם קלפים, או בהדרכה פרטנית שמלמדת לעבוד עם קלפים טיפוליים וליהנות מכלי מדהים לקידום תקשורת עם אנשים. הקלפים מעודדים שימוש בדמיון, יצירת סיפורים אישיים, מטפורות ויצירתיות. לעבודה עם  יחידים, זוגות, משפחות או קבוצות. להרחבה של "ארגז הכלים" של מטפלים, מחנכים, אנשי יצירה ומספרי סיפורים. ערכות 'קלפי סיפור מטפוריים' חדרו לתחומים שונים כגון: פיתוח יצירתיות בילדים ומבוגרים, ייעוץ והכוון, פתרון קונפליקטים והתמודדות  עם משברים ומצבי לחץ, בטיפול בילדים ובבני נוער,  בייעוץ זוגי ומשפחתי, בלשכות רווחה ובקהילות שיקומיות לגמילה מסמים  ואלכוהול. מפעלים תעשייתיים עתירי ידע מגלים לאחרונה את התועלת בשימוש  בקלפים אלו לפיתוח צוות ולפתרון בעיות בדרג הניהול הבכיר. תרומתם של הקלפים מתבטאת בפיתוח תקשורת תוך-אישית, תקשורת בין-אישית ללא ביקורת וללא תחרות, וכן תקשורת במובן הרחב של זמינות רעיונות לפרסום ולכתיבה יצירתית.

כיצד לשלב את הקלפים הטיפוליים בעבודתכם המקצועית? סדנאות קלפים טיפוליים מיוחדות מתקיימות במכון נורד בטבעון כל השנה.  סדנאות לקהל המטפלים או לצוותים המגיעים אלינו ומיד בתום הסדנה יכולים להשתמש בידע שקיבלו.
קורס הדרכה למטפלים בשלוב קלפים טיפוליים: קורס הדרכה מתקדם למטפלים, מקורי, מעשיר וחוויתי מתקיים במכון נורד בטבעון. באמצעות  לימוד קלפים טיפוליים מקבלים המשתתפים בקורס, כלים ייחודיים למטפלים, ידע  נרחב וניסיון מצטבר לשילוב מיידי בעבודתם.

בקורס נעבוד עם מגוון רחב של ערכות קלפים מהמובילות בתחומם בארץ ובעולם.
בואו הצטרפו גם אתם לבוגרים רבים של מגוון הקורסים במכון נורד שכבר עובדים ומיישמים את הידע הנלמד בקורס בעבודתם המקצועית.
ראו גם קלפי: מראה מעל הגשר Once upon a Bridge cards

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהחזרה לחנות