"קלפים מקלפים" – מהם הקלפים הטיפוליים?

אוקטובר 15, 2017
קלפים הם לא רק משחק ילדים, הם יכולים לספר את סיפורנו האישי ולהיות לנו למראה. הייחודיות של קלפי האסוציאציות הוא בפרשנות האישית שכל אחד מאיתנו יכול לתת להם, ובפשטות העבודה איתם. ישנם קלפים השלכתיים המצויירים בצבעי ביד אמן וכוללים משפט/מסר או מילה אחת המיועדת למיקוד התודעה. כמו כן, ישנם קלפים עם ציור בלבד המיועדים להרחבת התודעה. הפרדת המילים מהקלף, יוצרת אינסוף שילובים אפשריים ופותחת את המתנסים בפני פרשנויות ועולמות חדשים. כל חפיסה שונה במהותה מקודמתה ומביאה עולם אוניברסלי קסום וצבעוני של דמויות, מסרים, סיפורים ומשחקים.

קלפים טיפוליים/מטפוריים אינם קלפי טארוט והם אינם מיועדים לחיזוי העתיד. מדובר בקלפים מאויירים מתחומי תוכן שונים, כגון: עולם האגדות, בעלי חיים, מערכות יחסים, רגשות ועוד. חלקם מכילים איור או ציור  וחלקם מכילים מסרים ותובנות לחיים.  מבחר הקלפים הוא עצום ומרתק מאין כמוהו, תוצר יצירה של אנשי טיפול ואומנים מרחבי העולם. הקלפים מעודדים שימוש בדמיון, יצירת סיפורים אישיים, מטפורות ויצירתיות ומתאימים לעבודה עם  יחידים, זוגות, משפחות או קבוצות.
מהם תחומי הטיפול באמצעות הקלפים? הקלפים הטיפוליים חדרו לתחומים רבים זוכים בהם להצלחה מרובה . בין התחומים השונים ניתן למצוא: פיתוח יצירתיות, ייעוץ והכוון, התמודדות עם משברים, פיתוח צוות, פתרון קונפליקטים, ייעוץ זוגי ומשפחתי, אימון לחיים, טיפול פרטני וקבוצתי  ועוד.
ערכות 'קלפי סיפור מטפוריים' חדרו לתחומים שונים כגון: פיתוח יצירתיות בילדים ומבוגרים, ייעוץ והכוון, פתרון קונפליקטים והתמודדות  עם משברים ומצבי לחץ, בטיפול בילדים ובבני נוער, בייעוץ זוגי ומשפחתי, בלשכות רווחה ובקהילות שיקומיות לגמילה מסמים ואלכוהול. גם מפעלים תעשייתיים עתירי ידע מגלים לאחרונה את התועלת בשימוש בקלפים אלו לפיתוח צוות ולפתרון בעיות בדרג הניהול הבכיר. תרומתם של הקלפים מתבטאת בפיתוח תקשורת תוך-אישית, תקשורת בין-אישית ללא ביקורת, ללא תחרות  וכן תקשורת במובן הרחב של זמינות רעיונות לפרסום ולכתיבה יצירתית.
מהי מהות העבודה עם קלפים טיפוליים? הקלפים עצמם נטולי פרשנויות רשמיות כלשהן. לכן, כל מי שבוחר קלף, יש באפשרותו לראות בקלף סיפור אישי משלו. המשמעות ניתנת לתכני הקלפים על ידי  מחזיק הקלף הבוחר להציגו כראות עיניו. כלומר,  בעל הקלף הוא בעל הידע והוא הפרשן של עצמו.
מעצם מהותם, כנטולי פרשנות מקדימה, הקלפים מהווים קרש קפיצה מצוין לדיאלוג, לביטוי העולם הפנימי (הרגשי) או לפיתוח ממלכת הדמיון והחשיבה היוצרת. תרומתם העיקרית של הקלפים הטיפוליים באה לידי ביטוי בפיתוח תהליכי תקשורת בין-אישית ותוך-אישית באווירה בטוחה ללא תחרות או ביקורת. הקלפים מרחיבים את יכולתנו להקשיב ללא ביקורת או תחרות והם מסייעים לפתח מיומנויות תקשורת וקשב.  השימוש בקלפים מומלץ מטפלים, יועצים, מורים, אמנים ונותני שירותים. הקלפים מתאימים להרחבת "ארגז הכלים" המקצועי של מטפלים, מחנכים, אנשי יצירה ומספרי סיפורים.
היכן ניתן ללמוד איך להשתמש בקלפים? ניתן ללמוד את טכניקת השימוש בקלפים במסגרת סדנאות חווייתיות, המשלבות כלים יישומיים לעבודה עם קלפים  או בהדרכה פרטנית שמלמדת לעבוד עם קלפים טיפוליים וליהנות מכלי מדהים לקידום תקשורת עם אנשים.
הקורסים והסדנאות ללימוד העבודה עם הקלפים הטיפוליים מתקיימות במכון נורד בטבעון.
למידע נוסף ותאריכי סדנאות לחץ כאן
את הקלפים הטיפוליים שלנו אנו מדפיסים כבר שנים רבות בדפוס איכות בנשר, חיפה. 

רוצים ללמוד ליצור ערכת קלפים בעצמכם? לחצו כאן

נא להכיר: לחצו על שם הערכה ותקבלו מידע מעניין

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהחזרה לחנות