מהם קלפים טיפוליים?

יולי 30, 2018

מהם קלפים טיפוליים?

קלפים טיפוליים/מטפוריים אינם קלפי טארוט והם אינם מיועדים לחיזוי העתיד. מדובר בקלפים מאויירים מתחומי תוכן שונים, כגון: עולם האגדות, בעלי חיים, מערכות יחסים, רגשות ועוד. חלקם מכילים איור או ציור  וחלקם מכילים מסרים ותובנות לחיים.  מבחר הקלפים הוא עצום ומרתק מאין כמוהו, תוצר יצירה של אנשי טיפול ואומנים מרחבי העולם. 

הקלפים מעודדים שימוש בדמיון, יצירת סיפורים אישיים, מטפורות ויצירתיות ומתאימים לעבודה עם  יחידים, זוגות, משפחות או קבוצות. 

מהם תחומי הטיפול באמצעות הקלפים?

הקלפים הטיפוליים חדרו לתחומים רבים זוכים בהם להצלחה מרובה . בין התחומים השונים ניתן למצוא: פיתוח יצירתיות, ייעוץ והכוון, התמודדות עם משברים, פיתוח צוות, פתרון קונפליקטים, ייעוץ זוגי ומשפחתי, אימון לחיים, טיפול פרטני וקבוצתי  ועוד. 

ערכות 'קלפי סיפור מטפוריים' חדרו לתחומים שונים כגון: פיתוח יצירתיות בילדים ומבוגרים, ייעוץ והכוון, פתרון קונפליקטים והתמודדות  עם משברים ומצבי לחץ, בטיפול בילדים ובבני נוער, בייעוץ זוגי ומשפחתי, בלשכות רווחה ובקהילות שיקומיות לגמילה מסמים ואלכוהול. גם מפעלים תעשייתיים עתירי ידע מגלים לאחרונה את התועלת בשימוש בקלפים אלו לפיתוח צוות ולפתרון בעיות בדרג הניהול הבכיר.

תרומתם של הקלפים מתבטאת בפיתוח תקשורת תוך-אישית, תקשורת בין-אישית ללא ביקורת, ללא תחרות  וכן תקשורת במובן הרחב של זמינות רעיונות לפרסום ולכתיבה יצירתית. 

מהי מהות העבודה עם קלפים טיפוליים?

הקלפים עצמם נטולי פרשנויות רשמיות כלשהן. לכן, כל מי שבוחר קלף, יש באפשרותו לראות בקלף סיפור אישי משלו. המשמעות ניתנת לתכני הקלפים על ידי  מחזיק הקלף הבוחר להציגו כראות עיניו. כלומר,  בעל הקלף הוא בעל הידע והוא הפרשן של עצמו. 

 מעצם מהותם, כנטולי פרשנות מקדימה, הקלפים מהווים קרש קפיצה מצוין לדיאלוג, לביטוי העולם הפנימי (הרגשי) או לפיתוח ממלכת הדמיון והחשיבה היוצרת. תרומתם העיקרית של הקלפים הטיפוליים באה לידי ביטוי בפיתוח תהליכי תקשורת בין-אישית ותוך-אישית באווירה בטוחה ללא תחרות או ביקורת. הקלפים מרחיבים את יכולתנו להקשיב ללא ביקורת או תחרות והם מסייעים לפתח מיומנויות תקשורת וקשב. 

למי מיועד השימוש בקלפים?

השימוש בקלפים מומלץ לאנשי טיפול, יועצים, מאמנים ונותני שירותים. הקלפים מתאימים להרחבת "ארגז הכלים" המקצועי של מטפלים, מחנכים, אנשי יצירה ומספרי סיפורים.

היכן ניתן ללמוד להשתמש בקלפים?

ניתן ללמוד את טכניקת השימוש בקלפים במסגרת סדנאות חווייתיות, המשלבות כלים יישומיים לעבודה עם קלפים  או בהדרכה פרטנית שמלמדת לעבוד עם קלפים טיפוליים וליהנות מכלי מדהים לקידום תקשורת עם אנשים. 

היכן מתקיימים הקורסים והסדנאות?

הקורסים והסדנאות ללימוד העבודה עם הקלפים הטיפוליים מתקיימות במכון נורד בטבעון.

  למידע נוסף ותאריכי סדנאות [מיכל: יש לשקול דף מתאים לקישור בו יתעדכנו תאריכי הסדנאות]

  את הקלפים הטיפוליים שלנו אנו מדפיסים כבר שנים רבות בדפוס איכות בנשר, חיפה. [מיכל: בדף המקורי קיים קישור קטוע לדפוס איכות]

80 Once Upon a Bridge cards are metaphoric cards (for teachers, counsellors etc.) that facilitate raising awareness and enhancing communication in individual and group work.

Additional Information

ערכה המכילה 96 קלפי ציורים ו-96 קלפי מילים שמטרתם היא לשקף ולהבין מצבים ותכנים שונים בעולמו של הילד שבנו ובעולמם של הילדים שלנו והשפעתם על חיינו.

למידע נוסף

קסם הוא מצעד של תודעה, המביט על מגבלות כאשליה ועל החיים כרצף של התנסויות. מגוון ערכות קלפי מרילין מעוררות השראה לבחירכם.

למידע נוסף

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהחזרה לחנות