ד"ר עפרה אילון – פסיכולוגית, מטפלת משפחתית ומומחית בינלאומית להתמודדות במצבי לחץ וטראומה

ספטמבר 15, 2017

מהלא מודע אל המודע
ד"ר עפרה אילון – פסיכולוגית, מטפלת משפחתית ומומחית בינלאומית להתמודדות במצבי לחץ וטראומה עומדת בראש "מכון נורד".  ד"ר אילון יוצרת קלפים וגם מייבאת את ערכות איכותיות של קלפים מטפוריים לארץ, היא משמשת יועצת לחברות וארגונים בחו"ל ומלמדת קורסים וסדנאות ברחבי העולם, בארצות שונות כגון אנגליה, פינלנד, אסטוניה, טורקיה, רוסיה, צרפת, צ'כיה, יפן ועוד.

מדבריה של עפרה:

"לימדתי 35 שנה באוניברסיטת חיפה והרגשתי צורך לפתח באקדמיה את הצד היצירתי – מוח ימין. כדי להתמודד עם מצבי לחץ לא מספיקה החשיבה בלבד. פתחנו  בטבעון את "מכון נורד" להנחיית מטפלים באמצעות קלפים מטפוריים. כך הפכנו את ההתעלמות מנושא של טראומות ומצבי לחץ להתמודדות באמצעות פעילויות שמעודדות יצירתיות, החיונית לפתרון הבעיה.
מצב לחץ הוא בעיה שאינה פתירה בעזרת המוח הקוגניטיבי בלבד. דרושה יצירתיות שהופכת את מצב הלחץ לאתגר להתמודדות. הקלפים יוצרים קיצור דרך מהלא מודע אל המודע. הקלפים מספקים דימויים המעוררים את היצירתיות, מעודדים את הפעלת מוח ימין ומאפשרים שילוב של הדמיון והשכל כדי לפתור בעיה חדשה. פריצת דרך אמיתית תמיד משלבת את הפעילות הגופנית, השכלית והרגשית. הקלפים עוזרים לאנשים למצוא בעצמם פתרונות לבעיות שמלוות אותם במשך שנים.

בעבודתי כפסיכולוגית אני משתמשת בקלפים עם בני כל הגילאים. בטיפול מביאים הפונים את סיפור  חייהם. באמצעות הקלפים אני מאפשרת להם לבנות סיפור חדש של הזדמנות ומשאבי התמודדות"
בהמלצתה ובהדרכתה  של עפרה אילון יצאה לאור ערכה מיוחדת העוסקת בטראומות ומצבי לחץ בשיתוף עם ציירת/אמנית מסט. פטרסבורג בשם מרינה לוקיינובה.
בערכה הנקראת 'סיכון וסיכוי' (COPE) משקפים חלק מהקלפים מצבי טראומה, וחלקם משקפים מיגוון של משאבי התמודדות. המשתתפים בסדנאות  מזהים בקלפים דרכי התמודדות מוכרות להם ובאמצעות עבודה עימם מגלים משאבים נוספים להתמודדות. לערכה זו תפוצה בינלאומית רחבה ביותר והיא משמשת פסיכולוגים ומטפלים באירועים טראומטיים המוניים כגון פיגועי טרור בצרפת, בבלגיה, באוקראינה וברוסיה, בבתי ספר בארצות הברית, אסונות טבע בתאילנד וביפן ועוד. בארץ משתמשים מטפלים רבים בקלפים בעבודתם עם יחידים, משפחות וקהילות המתמודדות במצבי לחץ, פיגועים וטראומות שונות.
כמטפלת משפחתי וזוגית פיתחה עפרה את ערכת הקלפים "טנדו" המתאימים לכל צורה ושילוב של מערכת יחסים דואלית במשפחה, בחברה ובעבודה. הקלפים מייצגים מכלול עשיר של מצבים בחיי בני זוג ומסמלים רגשות, משאלות, צרכים, מאבקים ופתרונות.

מדבריה של עפרה:
"במשך שנים רבות מצאתי את עצמי מעורבת בניסיונות לגשר בין יריבים: בתקופת האפרטהייד בדרום אפריקה העזתי ליצור גשר של הידברות בין אנשי חינוך שחורים ללבנים.
בתופת של מלחמת יוגוסלביה-לשעבר עסקתי בהקניית כלים לטיפול בטראומה לפסיכולוגים ומחנכים מכל הצדדים היריבים, ולקראת סיום המלחמה – בניסיונות לגישור בין הפלגים היריבים.
במשך כעשור הכנסתי את ידי לאש הקרובה לבית בעמותה לגישור בין מורים ישראלים לפלסטינים. חיפשתי גשרים במסעותיי בעולם והתרגשתי מגילויו של כל גשר חדש, כצופן תקווה למעבר בטוח למחוזות של ביטחון ושלווה, או אולי אל הזדמנות להרפתקה מסעירה. כל זה בא לביטוי בערכת הקלפים "מראה מעל הגשר".

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהחזרה לחנות